Simon Ø Hansen tog 15.400 kr. efter en heads-up deal på Munken

Simon Ø Hansen var bedst i søndagsturneringen på Munken

Es, flush draws og en dame på river. Søndagens ugeturnering på Casino Munkebjerg bød på en af de hænder, man ikke lige glemmer.

Der var 41 entries til søndagens 30K Deep Stack på Casino Munkebjerg, hvor buyin var 500 kr. Der blev lavet 30 rebuys, og 38 spillere tog add-on, hvilket gav en samlet præmiepulje på 49.595 kr. Der blev spillet om præmier til de syv bedste, og boblen fik også en lille trøstpræmie.

Damen på river

En af aftenens store hænder involverede tre spillere. Johnny Andreassen kom all-in på turn med

JS TS

Jan Henriksen sad med par es og var klar favorit. Tredjemand, Sonny Kjeldbjerg, havde

JH TH

og dermed også en flush draw.

Alt så ud til at gå Jan Henriksens vej, men så kom damen på river. Det gav Johnny Andreassen en flush og en kæmpe pot.

Johnny Andreassen ramte sin flush på river og vandt den store pot

Finalebordet spilles ned

Da feltet var spillet ned til de sidste otte, var det Ken Egeland, der blev aftenens bobbleboy. Han gik dog ikke tomhændet hjem og fik 1.000 kr. 

Dagens finalebord

Derefter røg Jan Storgaard ud som nummer syv og tog 2.200 kr., mens Jørn Madsen blev nummer seks og fik 2.700 kr. Johnny Andreassen sluttede som nummer fem og tog 3.700 kr., og John Sørensen måtte nøjes med fjerdepladsen og 5.000 kr.

Henrik Møllerhøj blev nummer tre og fik 7.400 kr., og så var der heads up. Her valgte de to sidste spillere at lave en ICM-deal. Simon Østergaard kom ud på toppen og tog 15.400 kr., mens Bent Pedersen fik 12.150 kr.

Dagens vinder: Simon Ø Hansen

Søndagsturnering – 30K Deep Stack – Buyin 500 kr.

Dato: Søndag 11.oktober

Entries: 41 stk. (30 rebuys, 38 add-ons)

Præmiepulje: 49.595 kroner

PlaceringSpillerPræmie
🥇 1.Simon Østergaard15.400 kr. – ICM-deal
🥈 2.Bent Pedersen12.150 kr. – ICM-deal
🥉 3.Henrik Møllerhøj7.400 kr.
4.John Sørensen5.000 kr.
5.Johnny Andreassen3.700 kr.
6.Jørn Madsen2.700 kr.
7.Jan Storgaard2.200 kr.
BobleKen Egeland1.000 kr.

Tillykke til vinderne!

Statistik for ugeturneringerne på Casino Munkebjerg 2026

PlaceringNavnCashesSejreTop-3Præmie i alt
2Simon Ø. Hansen15711148.180 kr.
10Bent Pedersen71667.550 kr.
12Henrik Møllerhøj10565.680 kr.
7John Sørensen122584.240 kr.
43Johnny Andreassen4120.600 kr.
120Jørn Madsen12.700 kr.
129Jan Storgaard12.200 kr.
17Ken Egeland6251.890 kr.
Kommende pokerturnering på Munken

Næste ugeturnering på Munken er på onsdag den 14. oktober kl. 18.30 hvor der spilles første dag af Fall Tour. Læs mere her.

Læs også

Nyheder direkte i indbakken? Tilmeld dig vores nyhedsbrev her.

Få besked om store nyheder, tilbud og andet på mail