William Larsen vandt stor førstepræmie i udsolgt ugeturnering

William Larsen tog 20.000 kr. og titlen på Casino Odense

Lørdag aften på Casino Odense var der udsolgt i en turnering, der bød på masser af spænding og god poker.

Der var 30 entries til lørdagens Texas NL på Casino Odense, hvor buyin var 1.000 kr. Der blev lavet 37 rebuys, og 29 spillere tog add-on, hvilket gav en samlet præmiepulje på 57.330 kr. Der blev spillet om præmier til de fire bedste, og bobbleboyen fik også en lille trøstpræmie. Turneringen sluttede klokken 01.20.

Finalebordet spilles ned

Da feltet var blevet spillet ned til de sidste ti, var det Louis Larsen, der først måtte forlade bordet som nummer ti, efterfulgt af Jonas Søskov på niendepladsen. Ottendepladsen gik til Michael Birk, og Nikolaj Alnor sluttede som nummer syv. Derefter røg Harald Schultz ud som nummer seks.

Med fem spillere tilbage var det Hung Dinh, der blev aftenens bobbleboy. Han gik dog ikke tomhændet hjem og fik 2.932 kr.

Herefter var alle sikret penge. Fjerdepladsen blev indtaget af Torben Radoor, som vandt 8.027 kr., mens Simon Hansen blev nummer tre og tog 10.319 kr. med hjem.

I heads up var det William Larsen, der trak det længste strå og tog førstepræmien på 20.000 kr. Dermed måtte Søren Fisker Hansen nøjes med andenpladsen og 16.052 kr.

Sygdom hos dealerne

Aftenen bød også på en lille udfordring bag kulisserne. På grund af sygdom måtte kasinoets egne folk trække i dealertøjet for at holde turneringen kørende.

Lørdagsturnering – Texas NL – Buyin 1.000 kr.

Dato: Lørdag den 17. oktober 2026

Entries: 30 stk. (37 rebuys og 29 add-ons)

Præmiepulje: 57.330 kr.

PlaceringSpillerPræmie
🥇 1.William Larsen20.000 kr.
🥈 2.Søren Fisker Hansen16.052 kr.
🥉 3.Simon Hansen10.319 kr.
4.Torben Radoor8.027 kr.
BobbleboyHung Dinh2.932 kr.

Tillykke til vinderne!

Statistik for ugeturneringerne på Casino Odense 2026
PlaceringNavnCashesSejreTop-3Præmie i alt
29William Larsen11120.000 kr.
21Søren Fisker Hansen3336.610 kr.
48Simon Hansen1110.319 kr.
6Torben Radoor1231069.111 kr.
59Hung Dinh317.341 kr.
Kommende turneringer på Casino Odense

Næste gang der spilles turneringspoker på Casino Odense er næste tirsdag den 20. oktober kl. 18.45, hvor der spilles NLH-turnering. Tilmelding sker via linket her.

Læs også

Nyheder direkte i indbakken? Tilmeld dig vores nyhedsbrev her.

Få besked om store nyheder, tilbud og andet på mail