De sidste tre delte de store præmier i en ICM-deal i Fall Tour Deepstack

Brian Riemenschneider vandt Fall Tour Deepstack efter trevejs-deal

Ved siden af Fall Tour Main Event på Casino Munkebjerg blev der også spillet en Deepstack-turnering. Her delte de sidste tre spillere de største præmier i en ICM-deal.

Fall Tour bød ikke kun på Main Event. Ved siden af blev der spillet en Deepstack-turnering på Casino Munkebjerg, hvor præmiepuljen lød på 112.200 kr. fordelt på 15 betalte pladser. Der var præmier fra 21.600 kr. til vinderen og ned til 2.400 kr. til de første i pengene.

Fjerdepladsen og nedefter

Ruben Juncher sluttede som nummer fire og tog 10.400 kr., mens Niels Henning Madsen blev nummer fem og fik 7.300 kr. Freddy Hougaard Madsen og Kim Bach Jespersen sluttede som nummer seks og syv med henholdsvis 5.900 kr. og 4.800 kr. De sidste pladser i top 10 gik til Filip Fruhwirth (3.900 kr.), Kim Lahn Nielsen (3.100 kr.) og Thomas Askou (2.700 kr.).

Finalebordet i deepstack turneringen

Flere af spillerne på præmielisten var også i pengene i Fall Tour Main Event, blandt andre Jan Djerberg (52. plads), Mikkel Malling Olsen (48. plads) og Thomas Hinze Eegholm (62. plads).

ICM-deal blandt de sidste tre

Da turneringen nåede de sidste tre spillere, valgte de at lave en ICM-deal om de tre øverste præmier. Brian Riemenschneider kom ud på toppen og tog 21.600 kr. Jan Djerberg sluttede som nummer to og fik 21.100 kr., mens Peter Fredborg blev nummer tre og tog 18.750 kr.

Resultater: Fall Tour Deepstack 2026
PlaceringNavnPræmie
🥇 1.Brian Riemenschneider21.600 kr. – ICM-deal
🥈 2.Jan Djerberg21.100 kr. – ICM-deal
🥉 3.Peter Fredborg18.750 kr. – ICM-deal
4.Ruben Juncher10.400 kr.
5.Niels Henning Madsen7.300 kr.
6.Freddy Hougaard Madsen5.900 kr.
7.Kim Bach Jespersen4.800 kr.
8.Filip Fruhwirth3.900 kr.
9.Kim Lahn Nielsen3.100 kr.
10.Thomas Askou2.700 kr.
11.Thomas Hinze Eegholm2.700 kr.
12.Haidar Ismaili2.700 kr.
13.Lars Broholm2.400 kr.
14.Mikkel Malling Olsen2.400 kr.
15.Karim Barka2.400 kr.
Læs også

Nyheder direkte i indbakken? Tilmeld dig vores nyhedsbrev her.

Få besked om store nyheder, tilbud og andet på mail