Johnni Bystrup gik hele vejen til tops i torsdagens turnering på Casino Odense

Johnni Bystrup vinder torsdagsturnering på Casino Odense

Der var torsdag aften igen poker på Casino Odense, hvor 18 spillere stillede til start i den ugentlige torsdagsturnering.

Med et buy-in på 600 kr. og en startstack på 11.000 chips blev der spillet om en samlet præmiepulje på 17.972 kr. Der var penge til top-tre.

Finalebordet spilles ned

Finalebordet blev indledt med Heinz Serup på 10. pladsen, mens Sverre Nø måtte tage til takke med 9. pladsen.

Dagens finalebord

Herefter sluttede turneringen for Søren Berg på 8. pladsen, inden Claus Hansen blev nummer syv. Lars Broholm endte på 6. pladsen, mens Nicklas Buchgraitz sluttede som nummer fem. På 4. pladsen, altså boblen, fandt vi Danni Dahl Jørgensen, som kunne gå hjem med 1.300 kroner – dermed var der kun tre spillere tilbage.

Her måtte Ole Andersen nøjes med 3. pladsen og 3.294 kroner , inden Jesper Gertz sluttede som runner-up til 4.992 kroner. Det efterlod Johnni Bystrup alene tilbage som turneringens vinder efter en flot indsats på Casino Odense. Johnni kunne tage 8.386 kroner med sig hjem.

Dagens vinder: Johnni Bystrup

Torsdagsturnering – Casino Odense – Buyin 600 kr.

Dato: Torsdag den 29. oktober 2026

Entries: 18 stk. (25 rebuys og 18 add-ons)

Præmiepulje: 17.972 kroner

PlaceringSpillerPræmie
 1.Johnni Bystrup8.386 kr.
 2.Jesper Gertz4.992 kr.
 3.Ole Andersen3.294 kr.
BoblenDanni Dahl Jørgensen1.300 kr.

Tillykke til vinderne!

Statistik for ugeturneringerne på Casino Odense 2026
PlaceringNavnCashesSejreTop-3Præmie i alt
15Johnni Bystrup86851.217 kr.
30Jesper Gertz51319.539 kr.
4Ole Andersen2111481.088kr.
52Danni Dahl Jørgensen2119.332 kr.
Kommende turneringer på Casino Odense

Næste gang der spilles turneringspoker på Casino Odense er næste lørdag den 31. oktober kl. 18.45, hvor der spilles Halloween Open. Tilmelding sker via linket her.

Læs også

Nyheder direkte i indbakken? Tilmeld dig vores nyhedsbrev her.