Far og søn i pengene - Holger nappede sejren

Far og søn i pengene og firevejs-deal på Casino Marienlyst

Dagens turnering på Casino Marienlyst var endu engang en vellykket en af slagsen, hvor der til sidst blev lavet en deal.

Der var 19 spillere til dagens turnering på Casino Marienlyst, og der blev lavet 21 re-entries, så turneringen endte med 40 entries og en samlet præmiepulje på 38.400 kr. De oprindelige præmier lød på 18.432 kr. til vinderen, 12.288 kr. til andenpladsen og 7.680 kr. til tredjepladsen, men sådan endte det ikke.

Nawid tredoblede stacken

En af turneringens store hænder kom tidligt på aftenen ved blinds på 800/1.600. Peter Holger Johansen åbnede til 4.000, hvorefter Lars Dokkedahl gik all-in for 29.000. Nawid gik også all-in, for 23.500, og Holger kaldte.

Holger havde AQ i to forskellige farver, Nawid havde 66, og Lars Dokkedahl sad med TT. Flop kom 6-8-2 i tre forskellige farver, turn var et es, og river en 4’er. Nawid ramte sæt på flop og tredoblede sin stack, mens Holger parrede sit es på turn og vandt sidepotten fra Lars Dokkedahls tiere.

Finalebordet spilles ned

Da der var fem spillere tilbage, valgte bordet at lave to bobler på 2.000 kr. hver. Den første blev Morten Mathiesen, der således kunne gå hjem med 2.000 kr. Morten gik all-in med AT i to forskellige farver mod Peter Holgers AK i samme farve, og boardet løb helt dødt ud, så AK tog potten.

Herefter spillede de fire sidste i godt og vel 45 minutter, før de begyndte at snakke deal. De delte efterfølgende de resterende 36.400 kr., og her var Peter Holger chipleader og tog sejren og 12.000 kr. Andenpladsen gik til Sofus Mathiesen, der fik 10.000 kr. Det gør den lille familiehistorie komplet, for Sofus er søn af Morten Mathiesen, der tog boblepræmien. Tredjepladsen delte Tue Sørensen og Lasse Danielsen og fik dermed 7.200 kr. hver.

Tre af fire vindere: Tue Sørensen (til venstre), Lasse Danielsen (i midten) og Sofus Mathiesen (til højre).

Tirsdagsturnering – Casino Marienlyst

Dato: 14. oktober

Entries: 40 stk. (19 spillere og 21 re-entries)

Præmiepulje: 38.400 kr.

PlaceringSpillerPræmie
🥇 1.Peter Holger Johansen12.000 kr. – deal
🥈 2.Sofus Mathiesen10.000 kr. – deal
🥉 3.Tue Sørensen7.200 kr. – deal
4.Lasse Danielsen7.200 kr. – deal
BobbleboyMorten Mathiesen2.000 kr.

Tillykke til vinderne!

Statistik for ugeturneringerne på Casino Marienlyst 2026
PlaceringNavnCashesSejreTop-3Præmie i alt
1Peter Holger Johansen634115.971 kr.
12Sofus Mathiesen2222.824 kr.
9Tue Sørensen4329.684 kr.
33Lasse Danielsen17.200 kr.
44Morten Mathiesen24.600 kr.
Kommende turneringer på Lysten

Næste gang der spilles turneringspoker på Casino Marienlyst er onsdag den 21. oktober kl. 19.30, hvor der igen står normal ugeturnering på programmet. Tilmelding kan ske her.

Læs også

Nyheder direkte i indbakken? Tilmeld dig vores nyhedsbrev her.

Få besked om store nyheder, tilbud og andet på mail