Jacob Witt tog 12.312 kr. og titlen efter en heads up med skiftende føring

Jacob Witt trækker det længste strå på Casino Copenhagen

Torsdag aften på Casino Copenhagen bød på en turnering med 14 spillere og en heads-up duel mellem Jacob Witt og Brian Sandberg.

Turneringen på Casino Copenhagen startede med 14 spillere, men da late registration lukkede, var feltet vokset til 21 spillere, og der var lavet 6 re-entries. Det gav i alt 27 entries til en buyin på 1.000 + 200 kr. med mulighed for ét re-entry. Der blev betalt præmier til de tre bedste.

Heads up med skiftende føring

Heads up startede med en 4:1 chiplead til Jacob Witt, men Brian Sandberg arbejdede sig tilbage og kom op på en 3:2 føring i chips. Til sidst gik han all-in med et par, men Jacob Witt havde nederste to par og vandt potten. Dermed var Brian Sandberg ude, og Jacob Witt kunne tage titlen.

Top tre

Jacob Witt tog førstepræmien på 12.312 kr., og Brian Sandberg måtte nøjes med andenpladsen og 8.126 kr. Michael Wortan sluttede som nummer tre og tog 4.186 kr. med hjem.

Dagens vinder: Jacob Witt

Turnering – Casino Copenhagen – Buyin 1.000 + 200 kr.

Dato: 22. oktober

Entries: 27 stk. (21 spillere og 6 re-entries)

PlaceringSpillerPræmie
🥇 1.Jacob Witt12.312 kr.
🥈 2.Brian Sandberg8.126 kr.
🥉 3.Michael Wortan4.186 kr.

Tillykke til vinderne!

Statistik for ugeturneringerne på Casino Copenhagen 2026
RangeringNavnCashesSejreTop-3Præmie i alt
4Jacob Witt21126.675 kr.
3Brian Sandberg64543.342 kr.
50Michael Wortan114.186 kr.
Kommende pokerturnering på Casino Copenhagen

Næste mulighed for at spille ugeturneringspoker på Casino Copenhagen er tirsdag den 27. oktober kl. 19.00, hvor der spilles knockout ugeturnering. Tilmelding sker via linket her.

Læs også

Nyheder direkte i indbakken? Tilmeld dig vores nyhedsbrev her.

Få besked om store nyheder, tilbud og andet på mail