Flush på river og en trevejs-deal: Skøn søndag på Munken

Jimmi Bastian endte øverst efter trevejs-deal på Munken

Søndagens ugeturnering på Casino Munkebjerg bød på spænding fra start til slut.

Der var 37 entries til 30K Deep Stack på Casino Munkebjerg, hvor buyin var 500 kr. Der blev lavet 28 rebuys, og 30 spillere tog add-on, hvilket gav en samlet præmiepulje på 43.225 kr. Der blev spillet om præmier til de syv bedste, og boblen fik også en lille trøstpræmie.

Der var ægte hyggelig søndagsstemning på Munken

Flush på river

En af aftenens hænder var en tre-vejs all-in, hvor Jimmi Hansen havde A-T. Han endte med at ramte flush på river.

Finalebordet spilles ned

Da feltet var spillet ned til de sidste otte, var det Dennis Hansen, der blev aftenens bobbleboy. Han gik dog ikke tomhændet hjem og fik 1.200 kr. Derefter røg Jimmi Hansen ud som nummer syv og tog 2.000 kr., mens Andreas Zinonos blev nummer seks og fik 2.400 kr. Freddy Madsen sluttede som nummer fem og tog 3.200 kr., og Torben Rasmussen måtte nøjes med fjerdepladsen og 4.300 kr.

Dagens finalebord

I level 19 valgte de sidste tre spillere at lave en deal. Jimmi Bastian kom ud på toppen og tog 11.000 kr., mens Henrik Møllerhøj blev nummer to og fik 10.000 kr. På tredjepladsen sluttede Simon R. Hansen med 9.000 kr.

Dagens vinder: Jimmi Bastian

30K Deep Stack – Buyin 500 kr.

Dato: 25. oktober

Entries: 37 stk. (28 rebuys og 30 add-ons)

Præmiepulje: 43.225 kr.

PlaceringSpillerPræmie
🥇 1.Jimmi Bastian11.000 kr. – deal
🥈 2.Henrik Møllerhøj10.000 kr. – deal
🥉 3.Simon R. Hansen9.000 kr. – deal
4.Torben Rasmussen4.300 kr.
5.Freddy Madsen3.200 kr.
6.Andreas Zinonos2.400 kr.
7.Jimmi Hansen2.000 kr.
BobbleboyDennis Hansen1.200 kr.

Tillykke til vinderne!

Statistik for ugeturneringerne på Casino Munkebjerg 2026
PlaceringNavnCashesSejreTop-3Præmie i alt
29Jimmi Bastian41235.200 kr.
9Henrik Møllerhøj11675.680 kr.
39Simon R. Hansen5222.900 kr.
112Torben Rasmussen14.300 kr.
6Freddy Madsen201595.736 kr.
7Andreas Zinonos151589.220 kr.
134Jimmi Hansen12.000 kr.
123Dennis Hansen22.700 kr.
Kommende pokerturnering på Munken

Næste ugeturnering på Munken er på tirsdag den 27. oktober kl. 18.30 hvor der igen spilles 30K deepstack – se mere her.

Læs også

Nyheder direkte i indbakken? Tilmeld dig vores nyhedsbrev her.

Få besked om store nyheder, tilbud og andet på mail