Phi Nguyen vandt dagens turnering foran Torben Radoor

Tredje sejr i år: Phi Nguyen tog titlen på Casino Odense

Det var en velkendt sejrherre, der kunne tage torsdagens ugeturnering ned i Odense.

Der var 30 entries til torsdagens ugeturnering på Casino Odense, hvor buyin var 600 kr. Der blev lavet 47 rebuys, og 29 spillere tog add-on, hvilket gav en samlet præmiepulje på 30.940 kr. Der blev spillet om præmier til de fire bedste, og turneringen sluttede klokken 01.35.

Top fire

Fjerdepladsen gik til Harald Schultz, der kunne tage 4.332 kr. med hjem, mens Emil Olsen blev nummer tre og vandt 5.569 kr. I heads up var det Phi Nguyen, der trak det længste strå og tog førstepræmien på 12.376 kr. Han slog Torben Radoor, der blev nummer to og fik 8.663 kr.

Det er Phi Nguyens tredje sejr i ugeturneringerne i år.

Dagens vinder: Phi Nguyen.

Torsdagsturnering – Texas Hold’em – Buyin 600 kr.

Dato: Torsdag den 15. oktober 2026

Entries: 30 stk. (47 rebuys og 29 add-ons)

Præmiepulje: 30.940 kr.

PlaceringSpillerPræmie
🥇 1.Phi Nguyen12.376 kr.
🥈 2.Torben Radoor8.663 kr.
🥉 3.Emil Olsen5.569 kr.
4.Harald Schultz4.332 kr.

Tillykke til vinderne!

Statistik for ugeturneringerne på Casino Odense 2026
PlaceringNavnCashesSejreTop-3Præmie i alt
21Phi Nguyen43436.290 kr.
6Torben Radoor1131061.084 kr.
4Emil Olsen103978.883 kr.
8Harald Schultz142959.658 kr.
Kommende turneringer på Casino Odense

Næste gang der spilles turneringspoker på Casino Odense er næste lørdag den 17. oktober kl. 18.45, hvor der spilles NLH-turnering. Tilmelding sker via linket her.

Læs også

Nyheder direkte i indbakken? Tilmeld dig vores nyhedsbrev her.

Få besked om store nyheder, tilbud og andet på mail