Fem mand delte puljen, og Claus Hansen overtog førstepladsen på ranglisten

Claus Hansen endte øverst efter femvejs ICM-deal

En større ICM-deal afgjorde torsdagens ugeturnering i Odense.

Der var 20 entries til torsdagens turnering på Casino Odense, hvor buyin var 600 kr. Der blev lavet 43 rebuys, og alle 20 spillere tog add-on, hvilket gav en samlet præmiepulje på 23.432 kr. Turneringen startede klokken 18.45 og sluttede 00.55.

ICM-deal blandt de sidste fem

Da turneringen var nede på de sidste fem spillere, valgte bordet at lave en ICM-deal om puljen. Claus Hansen kom ud på toppen og tog 6.460 kr., tæt fulgt af Tommy Knoth, der fik 5.915 kr. som nummer to.

Kanokpol Chaisrihar sluttede som nummer tre og tog 5.823 kr., mens Søren Fisker Hansen blev nummer fire og fik 3.595 kr. Femtepladsen gik til Lars Broholm, der tog 1.638 kr. med hjem.

Sejren betyder, at Claus Hansen overhaler Poul Bjerre-Jacobsen og overtager førstepladsen på ranglisten i ugeturneringerne.

Torsdagsturnering – Casino Odense – Buyin 600 kr.

Dato: Torsdag den 22. oktober 2026

Entries: 20 stk. (43 rebuys og 20 add-ons)

Præmiepulje: 23.432 kr.

PlaceringSpillerPræmie
🥇 1.Claus Hansen6.460 kr. – ICM-deal
🥈 2.Tommy Knoth5.915 kr. – ICM-deal
🥉 3.Kanokpol Chaisrihar5.823 kr. – ICM-deal
4.Søren Fisker Hansen3.595 kr. – ICM-deal
5.Lars Broholm1.638 kr. – ICM-deal

Tillykke til vinderne!

Statistik for ugeturneringerne på Casino Odense 2026
PlaceringNavnCashesSejreTop-3Præmie i alt
1Claus Hansen1951896.349 kr.
14Tommy Knoth91751.496 kr.
3Kanokpol “KC” Chaisrihar2071687.265 kr.
18Søren Fisker Hansen5443.480 kr.
11Lars Broholm2031157.981 kr.
Kommende turneringer på Casino Odense

Næste gang der spilles turneringspoker på Casino Odense er næste lørdag den 24. oktober kl. 18.45, hvor der spilles NLH-turnering. Tilmelding sker via linket her.

Læs også

Nyheder direkte i indbakken? Tilmeld dig vores nyhedsbrev her.

Få besked om store nyheder, tilbud og andet på mail