En norsk spiller gik all-in i alle hænder og Per Andersen tog sejren efter deal

Per Andersen tog lørdagssejren efter femvejs-deal på Casino Odense

Efter flere udsolgte aftener i træk var der færre spillere end sædvanligt, men der manglede ikke drama. Turneringen på Casino Odense bød på to meget forskellige borde.

Efter mange udsolgte turneringer i træk var der kun 16 spillere til start i dagens turnering på Casino Odense. Buyin var 320 + 80 kr., og både rebuy og add-on kostede 250 kr. Der blev lavet 29 rebuys, og 15 spillere tog add-on. Præmiepuljen denne aften var på 14.668 kr. og der var penge til top-tre.

To meget forskellige borde

Spillet foregik ved to borde, som udviklede sig vidt forskelligt. Ved det ene blev der kun lavet fire rebuys og otte add-ons, mens der ved det andet blev lavet hele 24 rebuys og syv add-ons.

Skævvridningen skyldtes en norsk spiller, som var all-in i alle hænder og tabte omkring 15 hænder i træk, før han endelig vandt en. De chips forsvandt dog også hurtigt, og efter pausen startede han op igen med en startstack og et add-on. Få hænder senere var han all-in igen, denne gang med 8-7, og blev kaldt af både A-K og T-T. En konge på river gav A-K sejren og sendte to spillere ud på samme hånd.

Finalebordet spilles ned

Turneringen ramte finalebordet ret tidligt, og herefter røg spillerne stille og roligt ud, en efter en. Kasper Christoffersen blev nummer ti, efterfulgt af Patrick Lønsmann som nummer ni og Søren Fisker Hansen som nummer otte. Arturs Zvaigzne sluttede som nummer syv, og Ole Andersen blev nummer seks.

Omkring klokken 23.30 valgte de sidste fem at lave en ICM-deal, da blindniveauerne var store, og chipsene var ret jævnt fordelt. Per Andersen tog førstepladsen og 3.528 kr., mens Michael Birk blev nummer to og fik 2.937 kr. Marco Donnerup sluttede som nummer tre og tog 2.844 kr., og Kanokpol Chaisrihar blev nummer fire med 2.789 kr. Femtepladsen gik til Lars Broholm, der fik 2.570 kr.

Lørdagsturnering – Casino Odense – Buyin 320 + 80 kr.

Dato: 24. oktober

Entries: 16 spillere (29 rebuys og 15 add-ons)

Rebuy / add-on: 250 kr.

Præmiepulje: 14.668 kr.

PlaceringSpillerPræmie
🥇 1.Per Andersen3.528 kr. – ICM-deal
🥈 2.Michael Birk2.937 kr. – ICM-deal
🥉 3.Marco Donnerup2.844 kr. – ICM-deal
4.Kanokpol Chaisrihar2.789 kr. – ICM-deal
5.Lars Broholm2.570 kr. – ICM-deal

Tillykke til vinderne!

Statistik for ugeturneringerne på Casino Odense 2026
PlaceringNavnCashesSejreTop-3Præmie i alt
84Per Andersen1113.528 kr.
15Michael Birk123849.745 kr.
7Marco Donnerup142961.637 kr.
3Kanokpol “KC” Chaisrihar2171690.054 kr.
98L B12.570 kr.
Kommende turneringer på Casino Odense

Næste gang der spilles turneringspoker på Casino Odense er næste tirsdag den 27. oktober kl. 18.45, hvor der spilles NLH-turnering. Tilmelding sker via linket her.

Læs også

Nyheder direkte i indbakken? Tilmeld dig vores nyhedsbrev her.

Få besked om store nyheder, tilbud og andet på mail