Femvejs-deal tirsdag på Casino Odense

Poul Bjerre Jacobsen med endnu en sejr på Casino Odense

Udsolgt tidligt på dagen, længere levels og en deal, da uret ramte 23.15. Tirsdagens ugeturneringen på Casino Odense bød på hurtige exits og en tæt afslutning.

Der var udsolgt tidligt på dagen til turneringen på Casino Odense, hvor 20 spillere mødte op til en buyin på 320 + 80 kr. Flere ringede ind for at høre, om der kunne udvides, men det kunne desværre ikke lade sig gøre på grund af sygdom. De 20 spillere lavede 21 rebuys à 250 kr., og alle på nær én (19) tog add-on til 250 kr. Det gav en samlet præmiepulje på 14.924 kr., og der var oprindeligt præmier til de tre bedste.

Længere levels med nye dealere

Med to nye dealere i gang valgte turneringslederen at lave levels lidt længere end normalt. Selv med de længere levels røg spillerne dog rimeligt hurtigt ud, og allerede inden aftenens anden pause var turneringen nået til finalebordet.

Finalebordet spilles ned

Som nummer ti måtte Michael Birk forlade bordet, og Claus Hansen fulgte efter som nummer ni. Nummer otte blev Lars Broholm, mens Dan Bentzen sluttede som nummer syv og Ole Andersen som nummer seks.

Klokken 23.15 valgte de sidste fem at lave en ICM-deal. Førstepladsen gik til Poul Bjerre-Jacobsen, som tog 3.529 kr., foran Lars Hansen med 3.213 kr. Som nummer tre sluttede Jesper Gertz med 3.155 kr., mens Harald Schultz blev nummer fire og fik 2.723 kr. Femtepladsen gik til Marco Donnerup, der tog 2.303 kr.

Dagens vinder: Poul Bjerre-Jacobsen

Turnering – Casino Odense – Buyin 320 + 80 kr.

Dato: 27. oktober

Entries: 20 spillere (21 rebuys og 19 add-ons)

Rebuy / add-on: 250 kr.

Præmiepulje: 14.924 kr.

PlaceringSpillerPræmie
🥇 1.Poul Bjerre-Jacobsen3.529 kr. – ICM-deal
🥈 2.Lars Hansen3.213 kr. – ICM-deal
🥉 3.Jesper Gertz3.155 kr. – ICM-deal
4.Harald Schultz2.723 kr. – ICM-deal
5.Marco Donnerup2.303 kr. – ICM-deal

Tillykke til vinderne!

Statistik for ugeturneringerne på Casino Odense 2026
PlaceringNavnCashesSejreTop-3Præmie i alt
1Poul Bjerre-Jacobsen2362096.588 kr.
89Lars Hansen113.213 kr.
38Jesper Gertz41214.547 kr.
8Harald Schultz152962.381 kr.
7Marco Donnerup152963.940 kr.
Kommende turneringer på Casino Odense

Næste gang der spilles turneringspoker på Casino Odense er næste torsdag den 29. oktober kl. 18.45, hvor der spilles NLH-turnering. Tilmelding sker via linket her.

Læs også

Nyheder direkte i indbakken? Tilmeld dig vores nyhedsbrev her.