Fuldt hus mod quads og en royal flush på samme aften på Munken

Royal flush på river og trevejs-deal: Nostrallah Gongpoor vandt på Munken

Lidt mere liv end sidst og en aften med både fuldt hus mod quads og en royal flush. Dagens deepstack på Casino Munkebjerg bød på nogle vilde hænder.

Der var 28 entries til 30K Deep Stack på Casino Munkebjerg, hvor buyin var 500 kr. Der blev lavet 25 rebuys, og 23 spillere tog add-on, hvilket gav en samlet præmiepulje på 34.580 kr. Der var præmier til de seks bedste, og boblen fik også en lille trøstpræmie.

Fuldt hus mod quads

I en af aftenens store hænder gik PH all-in med J-J, mens Andreas Zinonos sad med 9-9. Det blev et opgør mellem fuldt hus og quads.

Royal flush på river

Senere på aftenen ramte Morten Østergaard nuts på floppet, men det var først på river, at den ultimative nuts kom i form af en royal flush.

Finalebordet spilles ned

Aftenens bobbleboy blev Brian Madsen, der fik 1.000 kr. Som nummer seks sluttede Steen Siebert med 1.900 kr., mens Morten Junior blev nummer fem og tog 2.600 kr. Fjerdepladsen gik til Johnny Andreassen, der fik 3.500 kr.

I sidste level valgte de sidste tre spillere at lave en ICM-deal, da stackene var næsten lige store. Førstepladsen gik til Nostrallah Gongpoor med 9.000 kr., mens PH blev nummer to og fik 8.300 kr. Torben Rasmussen sluttede som nummer tre med 8.275 kr.

Dagens finalebord

30K Deep Stack – Buyin 500 kr.

Dato: 29. oktober

Entries: 28 stk. (25 rebuys og 23 add-ons)

Præmiepulje: 34.580 kr.

PlaceringSpillerPræmie
🥇 1.Nostrallah Gongpoor9.000 kr. – ICM-deal
🥈 2.PH8.300 kr. – ICM-deal
🥉 3.Torben Rasmussen8.275 kr. – ICM-deal
4.Johnny Andreassen3.500 kr.
5.Morten Junior2.600 kr.
6.Steen Siebert1.900 kr.
BobbleboyBrian Madsen1.000 kr.

Tillykke til vinderne!

Statistik for ugeturneringerne på Casino Munkebjerg 2026
PlaceringNavnCashesSejreTop-3Præmie i alt
62Gongpoor Nostratollah41113.800 kr.
86PH118.300 kr.
67Torben Rasmussen2112.575 kr.
37Johnny Andreassen5124.100 kr.
108Morten Junior24.800 kr.
11Steen Siebert83668.800 kr.
85Brian Madsen38.300 kr.
Kommende pokerturnering på Munken

Næste ugeturnering på Munken er på søndag den 1. november kl. 18.30 hvor der igen spilles 30K deepstack – se mere her.

Læs også

Nyheder direkte i indbakken? Tilmeld dig vores nyhedsbrev her.