Abbas Masoudi tog 11.850 kr. og sejren efter en lang heads-up kamp

40 min. heads up battle: Masoudi vinder på Casino Copenhagen

Torsdag på Casino Copenhagen bød bl.a. på en heads up, der varede til kvart over midnat.

Torsdagens turnering på Casino Copenhagen startede med 17 spillere, og buyin var 1.000 + 200 kr. Der kom fire late registreringer og fem re-entries til, så turneringen endte med 26 entries. Der blev betalt præmier til de tre bedste.

Tre tilbage, to i front

Da der var tre spillere tilbage, havde de to største stacks cirka 95 % af alle chips. Den korteste stack forsøgte at doble op, men røg ud i tredje forsøg, og som nummer tre sluttede Kasper Jacobsen med 4.040 kr.

40 minutters heads up

Heads up startede med 3-2 i stacks, og efter cirka 40 minutters spil var der en vinder i Abbas Masoudi, der tog førstepræmien på 11.850 kr. Brian Sandberg måtte nøjes med andenpladsen og 7.822 kr. Turneringen sluttede klokken 00.15.

Dagens vinder: Abbas Masoudi.

Torsdagsturnering – Casino Copenhagen – Buyin 1.000 + 200 kr.

Dato: 29. okt

Entries: 26 stk. (17 spillere, 4 late registreringer og 5 re-entries)

Sluttidspunkt: 00.15

PlaceringSpillerPræmie
🥇 1.Abbas Masoudi11.850 kr.
🥈 2.Brian Sandberg7.822 kr.
🥉 3.Kasper Jacobsen4.040 kr.

Tillykke til vinderne!

Statistik for ugeturneringerne på Casino Copenhagen 2026
RangeringNavnCashesSejreTop-3Præmie i alt
16Abbas Masoudi21111.850 kr.
3Brian Sandberg746 51.164 kr.
54Kasper Jacobsen114.040 kr.
Kommende pokerturnering på Casino Copenhagen

Næste mulighed for at spille ugeturneringspoker på Casino Copenhagen er tirsdag den 3. november kl. 19.00, hvor der spilles knockout ugeturnering. Tilmelding sker via linket her.

Læs også

Nyheder direkte i indbakken? Tilmeld dig vores nyhedsbrev her.