Casino Munkebjerg gjorde det igen og spillerne bakkede op

Rekordstor Fall Tour 2026 blev skrevet ind i historiebøgerne

Stemningen var fantastisk hele ugen i Fjordsalen på Casino Munkebjerg, hvor Fall Tour 2026 endnu en gang samlede et stærkt internationalt felt. Sammen med en del af den danske pokerelite var spillerne med til at skabe endnu en mindeværdig pokerfest i Vejle.

Efter flere hæsblæsende startdage, rekordstor deltagelse og en rekordstor præmiepulje blev årets største udgave af Fall Tour spillet helt til ende søndag aften.

Der var god grund til tilfredshed hos Casino Munkebjerg. Turneringen satte endnu en gang nye rekorder og cementerede sin position som en af de største og mest populære pokerfestivaler på dansk jord. Den samlede præmiepulje landede på imponerende 1.362.244 kr., mens førstepræmien lød på 250.000 kr.

I alt 111 spillere havde kvalificeret sig til finaledagen, og alle var sikret mindst 2.400 kr.. Men som altid ved Fall Tour handlede finaledagen om langt mere end et min-cash. Målet var at stå tilbage som den sidste spiller med chips foran sig.

Turneringen i tal
Der var fart på fra start

Spillet blev genoptaget søndag klokken 13.00, hvor 111 håbefulde spillere vendte tilbage til filten med vidt forskellige forudsætninger. Nogle sad komfortabelt til med store stacks, mens andre allerede fra første hånd var tvunget til at finde et spot.

De korte stacks havde ikke råd til at vente længe, og derfor kom chipsene hurtigt på spil. All-ins blev kaldt, flips blev afgjort, og elimineringerne faldt i et højt tempo. Ved flere borde røg spillere ud næsten samtidig, og da de første levels var færdigspillet, var en stor del af feltet allerede sendt til railen.

Som det næsten altid er tilfældet i poker, bød dagen også på de obligatoriske bad beats og en-outers. Nogle fik pengene til midten som store favoritter og måtte alligevel se modstanderen ramme det ene kort, der kunne vende hånden. Det er ofte disse situationer, der bliver husket og genfortalt længe efter turneringen er slut. Mærkeligt nok fylder de hænder, hvor man selv rammer det usandsynlige kort, sjældent lige så meget i hukommelsen.

Efterhånden som feltet blev mindre, ændrede turneringen karakter. Fokus flyttede sig fra overlevelse til præmiespringene og jagten på en plads ved finalebordet. Hver eliminering øgede værdien af de næste payjumps, mens afstanden til de største præmier blev kortere.

De hektiske åbningslevels satte tonen for resten af finaledagen. Tilbage sad de spillere, der havde navigeret bedst gennem den første del af dagen, mens turneringen bevægede sig ind i den fase, hvor hver eneste beslutning og hver eneste chip kunne få afgørende betydning.

Mellemrunden – jagten på finalebordet

Efter den tempofyldte indledning ændrede turneringen karakter.

Der blev længere mellem elimineringerne, og ved bordene kunne det mærkes, at finalebordet nærmede sig. Hvert bustout flyttede spillerne tættere på de største præmier, og samtidig steg betydningen af hvert enkelt pay-jump.

I en turnering som Fall Tour er der flere naturlige milepæle undervejs. Først gjaldt det om at overleve startdagene. Derefter om at spille sig i pengene. Nu handlede det om at nå finalebordet.

Jo mindre feltet blev, desto større blev spændingen. Ingen ønskede at forlade turneringen få pladser før finalebordet, og det satte sit præg på beslutningerne ved bordene.

27 tilbage – redraw

Med tre borde tilbage ventede dagens første redraw, og de resterende spillere fik nye pladser. Flere havde siddet ved de samme borde i timevis, men nu skulle der lægges nye planer og aflæses nye modstandere.

Det tog dog ikke længe, før feltet igen blev reduceret. Spillerne faldt med korte mellemrum, og turen fra tre til to borde gik hurtigt. Pludselig kunne finalebordet anes i horisonten, og spændingen steg for hver eliminering.

De sidste to borde

Der var nu blot 18 spillere tilbage i kampen om titlen, og samtidig kom de femcifrede præmier inden for rækkevidde. Henrik Møllerhøj måtte tage til takke med 18. pladsen, mens Finn Steffens kort efter fulgte samme vej ud som nummer 17 begge kunne forlade Casino Munkebjerg med 9.200 kr. i præmiepenge.

Som nummer 16 blev det Niels Vesterlund, der måtte forlade turneringen. Han røg ud i det, der på daværende tidspunkt var turneringens største pot, hvor Torben “Basse” Tvede Gøttler trak det længste strå. Kamal Mohamad var også involveret i hånden, men startede med den næststørste stack af de tre og sikrede sig derfor 15. pladsen og endnu et præmietrin, mens Niels fik 9.200 kr.

De resterende spillere var nu garanteret mindst 12.000 kr., og presset steg for hver eneste eliminering.

Christian Clemens stod for endnu en eliminering, da han sendte Dan Cobzaru til railen på 13. pladsen. Dan havde brug for hjælp fra bordet for at holde liv i turneringen, men redningen udeblev. Dermed kunne han cashe 12.000 kr. for indsatsen.

Præmiespringet var allerede sikret, og fokus rettede sig nu mod de eftertragtede pladser ved finalebordet.

Først måtte Søren Reffstrup forlade turneringen på 12. pladsen, da Ali Fadavi ramte sit gutshot til Broadway på river. Søren kunne dog trøste sig med en præmie på 14.600 kr.

Kort efter fulgte Asger Holck Nielsen. Alle chips kom til midten preflop mod Poul Erik Madsen, hvor Asger med A♥Q♥ var oppe imod A-K. Floppet kom med en dame og to hjerter, og pludselig så det lyst ud for den tidligere chipleader. Runout blev dog brutalt, da bordet løb ud til Broadway, og dermed var turneringen slut for Asger på 11. pladsen.

Tilbage sad nu de sidste ti spillere. Én eliminering mere, og årets finalebord ville være fundet.

Finalebordsboblen

Ti blev til otte på et splitsekund. Først måtte Christian Montean forlade turneringen som finalebordsboble, og kort efter fulgte Johannes Maan, som dermed aldrig nåede at spille en hånd ved finalebordet, men til gengæld fik glæde af præmiespringet til 17.200 kr.

Efter finalebordsbilledet var blevet taget, blev de sidste otte spillere sendt på en kort pause, inden jagten på titlen i Fall Tour Main Event 2026 kunne fortsætte.

Finalebordet

Finalebordet – de store penge i spil

Dermed var årets finalebord på plads.

De sidste ni spillere tog plads omkring filten med trofæet og førstepræmien inden for synsvidde.

På dette tidspunkt ændrer dynamikken sig ofte markant. Hver beslutning bliver større. Hver fejl bliver dyrere. Og hvert payjump får stadig større betydning.

Alle ved bordet havde allerede sikret sig et resultat, de kunne være stolte af. Men forskellen mellem niendepladsen og førstepladsen var fortsat enorm.

Mens de første elimineringer kom forholdsvis hurtigt, steg spændingen hånd for hånd.

Torben Ejlskov leverede endnu et flot resultat med back-to-back finaleborde, men længere kom han ikke denne gang.

Han endte all-in preflop med treere i en trevejs pot, hvor også Morten Østergaard satte turneringslivet på spil, mens Ali Fadavi dækkede begge modstandere.

Morten var godt inde med esser, mens Ali havde knægte. Dermed så det svært ud for Ejlskov, og selv om der kom lidt spænding på river med mulighed for en delt pot, holdt esserne hjem.

Torben Ejlskov måtte derfor forlade Fall Tour Main Event på ottendepladsen. For indsatsen kunne han tage 30.000 kr. med hjem, mens Morten sikrede sig den vigtige pot, og Ali fortsat sad med en af de største stacks ved finalebordet.

Torben Ejlskov blev elimineret på ottendepladsen

De første spillere forlod finalebordet, men tempoet begyndte gradvist at falde. Præmiespringene voksede, og værdien af overlevelse blev stadig større.

Når man flopper top to par mod et floppet set ender det sjældent uden masser af chips i midten, og denne gang kostede det livet for Martin “Majoren” Jensen.

Modstanderen var Torben “Basse” Tvede Gøttler, som havde ramt et set i ottere. “Majoren” havde med sine top to par fire outs, men kunne ikke forbedre sig, og dermed var turneringseventyret slut.

Martin måtte tage til takke med 7. pladsen og en præmie på 42.000 kr., mens Basse med potten for alvor blandede sig i kampen om de største præmier.

Martin “Majoren” Jensen fik syvendepladsen

Herefter kom også endestationen for Ali Fadavi. De sidste chips kom til midten med Q-9, men han løb ind i Torben “Basse” Tvede Gøttler, som sad med A-J.

Bordet ændrede ikke på styrkeforholdet, og dermed var turneringen slut for Ali. For indsatsen kunne han indkassere 56.500 kr. som sekser.

Sjetteplads til Ali Fadavi

Torben “Basse” Tvede Gøttler stod for en brutal eliminering af Poul Erik Madsen. De to kom i et blind battle all-in og længe så det ud til, at Poul Erik var på vej mod en vigtig double-up.

Basse ramte runner-runner flush og Poul Erik tage til takke med femtepladsen, hvilket indbragte 70.500 kr. i præmiepenge.

Poul Erik Madsen snuppede femtepladsen

Kevin Andersen skubber sine sidste 12 BB og bliver kaldt af Christian Clemens, for fjerdepladsen fik Kevin 99.500 kr.

Det blev til en fjerdeplads for Kevin Andersen

Med fire spillere tilbage ventede de helt store udbetalinger.

Nu kunne hver eliminering mærkes direkte på præmiekontoen, og spillerne vidste, at én velspillet hånd kunne være forskellen mellem en god præmie og et resultat, der ville blive husket.

Top tre

Clemens forslår at snakke deal, så de kan komme hjem og sove, Basse vil spille, så det gør de.

Christian Clemens, Morten Østergaard og Torben Tvede Gøttler skulle afgøre det hele mellem sig, spændende afslutning fik vi.

Tre spillere havde overlevet flere startdage, finaledagens mange timer og det konstante pres, som følger med de afgørende faser af en stor turnering.

På dette tidspunkt begyndte ICM-overvejelserne for alvor at fylde. Hver beslutning blev vejet nøje, mens præmiespringene voksede for hver eneste placering.

Efter at have tabt den foregående hånd til Torben “Basse” Tvede Gøttler, skubbede Christian Clemens med J-3 suited.

Snap-kaldt af Morten Østergaard, som sad med A-T. Et es på floppet gjorde opgaven tæt på umulig for Christian, der nu havde brug for runner-runner for at overleve.

Hjælpen udeblev, og dermed var turneringen slut for Christian. Den unge spiller måtte forlade Fall Tour Main Event på 3. pladsen, hvilket indbragte 132.500 kr. i præmiepenge.

Christian Clemens blev nr. tre

Heads-up

Med exitten til Christian Clemens skulle de to gæve jyder, Morten Østergaard og Torben Tvede Gøttler, afgøre det mellem sig og inden finalen var Basse knebent i front.

Heads-up duellen ved Fall Tour 2026

Den længe førende Torben “Basse” Tvede Gøttler måtte til sidste trække nitten, da de sidste chips kom ind postflop, Basse havde et openended og tre outs for kongen – turn og river reddede ikke Basse, som for sin indsats og flotte andenplads fik 178.000 kr.

Basse blev henvist til andenpladsen

Vinder af Fall Tour 2026

Morten Østergaard vinder Fall Tour 2026 til 250.000 kr.

I sjette forsøg lykkedes det Morten Østergaard at vinde et finalebord i en af de større events på Casino Munkebjerg, for sejren fik Morten 250.000 kr.

Efter den sidste hånd kunne Morten Østergaard lade sig hylde som vinder

Vinder af Fall Tour 2026: Morten Østergaard

Efter en uge med rekordstor deltagelse, rekordstor præmiepulje og masser af dramatik ved filten blev trofæet løftet i Fjordsalen på Casino Munkebjerg.

Sejren udløste 250.000 kr. og sikrede samtidig en plads i historiebøgerne som vinderen af den største udgave af Fall Tour til dato.

Tak for en forrygende Fall Tour 2026!

Tak til alle spillere, dealere, floormen, pokermanagers og medarbejdere på Casino Munkebjerg for endnu en velafviklet festival.

Ved årets Fall Tour blev det endnu en gang tydeligt, hvorfor Casino Munkebjerg fortsat står som et af de stærkeste samlingspunkter for livepoker i Danmark.

Rekorder blev slået. Nye historier blev skrevet. Og da de sidste chips havde fundet deres ejer, stod én spiller tilbage som vinder af den største Fall Tour nogensinde.

Resultater: Fall Tour Main Event 2026
PlaceringNavnPræmie
🥇 1.Morten Østergaard250.000 kr.
🥈 2.Torben Tvede Gøttler178.000 kr.
🥉 3.Christian Clemens132.500 kr.
4.Kevin Andersen99.500 kr.
5.Poul Erik Madsen70.500 kr.
6.Ali Fadavi56.500 kr.
7.Martin Jensen42.000 kr.
8.Torben Ejlskov30.000 kr.
9.Johannes Maan17.200 kr.
10.Cristian Muntean14.600 kr.
11.Asger Holck Nielsen14.600 kr.
12.Søren Reffstrup14.600 kr.
13.Dan Cobzaru12.000 kr.
14.Frank Køster12.000 kr.
15.Kamal Mohamad12.000 kr.
16.Niels Vesterlund9.200 kr.
17.Finn Steffens9.200 kr.
18.Henrik Møllerhøj9.200 kr.
19.Mohamad Kamal El-Sayed6.500 kr.
20.Finn Borring6.500 kr.
21.Stefan Pascu6.500 kr.
22.Allan Klausen6.500 kr.
23.Ömer Yozgat6.500 kr.
24.Per Mølgaard Thorsen6.500 kr.
25.Niels Augustenborg6.500 kr.
26.Michael Rasmussen6.500 kr.
27.Søren Jeppesen6.500 kr.
28.Timo Møller5.700 kr.
29.Huy Thanh Pham5.700 kr.
30.Søren Midtiby5.700 kr.
31.Thomas Pedersen5.700 kr.
32.Anders Holmegaard5.700 kr.
33.Johnny Conrad5.700 kr.
34.Rune Hauger5.700 kr.
35.Dennis Friis Andreasen5.700 kr.
36.Søren Skjøth5.700 kr.
37.Sanne Theilgaard5.000 kr.
38.Peter Pedersen5.000 kr.
39.Thomas Bruun Langsø5.000 kr.
40.Jimmi Ramsdahl5.000 kr.
41.Michael Vibenholm Christensen5.000 kr.
42.Mikael Christensen5.000 kr.
43.Andy Larsen5.000 kr.
44.Jesper Svare5.000 kr.
45.Simon Østergaard Hansen5.000 kr.
46.Claus Emig Eriksen4.500 kr.
47.Anders Wittorff4.500 kr.
48.Mikkel Malling Olsen4.500 kr.
49.Hanna Heinlo4.500 kr.
50.Søren Bøg4.500 kr.
51.Kenny Veiling Christensen4.500 kr.
52.Jan Djerberg4.500 kr.
53.Catalin Burtan4.500 kr.
54.Alexander Grabenkamp4.500 kr.
55.Nicolaj Elbæk Karlson4.100 kr.
56.René Lund4.100 kr.
57.Morten Møller4.100 kr.
58.Knud Adelstorp4.100 kr.
59.Andreas Zinonos4.100 kr.
60.Morten Andersson4.100 kr.
61.David Holm4.100 kr.
62.Thomas Hinze Eegholm4.100 kr.
63.Niclas Emdal4.100 kr.
64.Jacob Egebjerg3.700 kr.
65.Micky Winther3.700 kr.
66.Ali Qais3.700 kr.
67.Kim Kjær3.700 kr.
68.Uffe Dalsgaard3.700 kr.
69.Klaus Buchwald3.700 kr.
70.Jens Seest Knudsen3.700 kr.
71.Andreas Urband3.700 kr.
72.Ronni Mindelund3.700 kr.
73.Mathias Matthiesen3.400 kr.
74.Karina Tvede Gøttler3.400 kr.
75.Khang Ha3.400 kr.
76.Anders Lomholt Klejstrup3.400 kr.
77.Patrick Hansen3.400 kr.
78.Dennis Kristensen3.400 kr.
79.Søren Rimmen3.400 kr.
80.Peder Stampe Moller3.400 kr.
81.Ken Egeland3.400 kr.
82.Brian Madsen3.100 kr.
83.Per Martin Andersen3.100 kr.
84.Peter Sandberg3.100 kr.
85.Claus Pedersen3.100 kr.
86.Jens Chr. Nielsen3.100 kr.
87.Lars Vestergaard3.100 kr.
88.Johnni Bystrup3.100 kr.
89.Simon R. Hansen3.100 kr.
90.Kristian Angelo Schou3.100 kr.
91.Ajith Tharma2.800 kr.
92.Niels Christian Koch Eskildsen2.800 kr.
93.Daniel Mads Nymann Hansen2.800 kr.
94.Lis Albertsen2.800 kr.
95.Kim Kristiansen2.800 kr.
96.Peter Olsen2.800 kr.
97.Jakob Randløv Østergaard2.800 kr.
98.Michael Wolff Larsen2.600 kr.
99.Anders Andersen2.600 kr.
100.Martin Qvist2.600 kr.
101.Lars Jensen2.600 kr.
102.Morten Christensen2.600 kr.
103.Ovidiu Leucutia2.600 kr.
104.Patrick Larsen2.600 kr.
105.Noah El Ammar2.400 kr.
106.Mads Baron Oldvig2.400 kr.
107.Anders Birkballe Knudsen2.400 kr.
108.Rasmus Weikop2.400 kr.
109.Dino Ujkanovic2.400 kr.
110.John Sørensen2.400 kr.
111.Adam Wasilewski2.400 kr.
Læs også

Nyheder direkte i indbakken? Tilmeld dig vores nyhedsbrev her.

Få besked om store nyheder, tilbud og andet på mail